NOVOROČNÍ TIMES SQUARE – CO MUSÍTE VĚDĚT

Times Square Ball Drop je pravděpodobně světově nejznámější silvestrovská oslava v New York City. Jedná se také o jednu z celosvětově nejvíce přeplněných (odhady obvykle začínají na 1 milionu lidí) a nejvíce sledovaných (zde odhady přesahují 1 miliardu) událostí.

Když už jste na Times Square, tak dostat se osobně na dohled koule je poměrně kontaktní sport, nicméně právě to je pro mnohé lidi součástí zábavy. Skandování odpočtu s masami lidí při sledování zářící koule sestupující z temné oblohy je něco, na co člověk jen tak nezapomíná. K celkovému dojmu přispívá ještě tuna konfet (ano, doslova – 1 tuna!), které se nad davem lehce vznášejí. A potom nastává čas na jediné – na after párty. Ať žije New York!

Time Square v New Yorku
Novoroční Time Square

STRATEGIE

K tomuto tématu toho nelze říct dost. Dostaňte se na místo brzy. Lidé začnou přicházet už v průběhu odpoledne. Koule klesá (ve 23:59 hod) ze stožáru na vrcholu One Times Square. Times Square Aliance doporučuje pozorovací místa podél Broadwaye, od 43rd po 50th Street, a na Seventh Avenue (až po 59th Street).

Jak se začnou lidé srocovat na místě, městští policisté začnou uzavírat přístup k Times Square – začnou na 43rd Street a Broadwayi a postupují směrem na sever. Čas uzavírání přístupu se rok od roku liší, závisí na velikosti davů, nicméně obvykle uzávěrka započne během pozdního odpoledne.

Jakmile získáte místo, musíte být připravení na to, že zde budete muset celou dobu stát – v opačném případě riskujete ztrátu svého malého kousku chodníku. To znamená, že se musíte připravit na dlouhou zimní noc. Teple se oblečte a vezměte si nějaké pohodlné boty. Nejsou povoleny žádné batohy, takže si vezměte oblečení s velkým množstvím kapes. Dejte si pořádný oběd, abyste byli schopní až do půlnoci vydržet na nějakých drobných svačinách. Ještě je třeba zmínit, že v okolí nejsou žádné přenosné toalety, což byste měli vzít v potaz ještě předtím, než se začnete brodit davem.

JAK SE SEM DOSTAT

Nejlepším způsobem je rozhodně městská doprava. Do oblasti Times Square míří celá řada linek, včetně 1, 2, 3, 7, A, B, C, D, E, F, N, Q, R, W, V. Abyste se vyhnuli nejhorším davům, doporučujeme vystoupit zastávku před/po Times Square/42nd Street a zbytek cesty dojít pěšky.

HISTORIE

Historie této události je do značné míry spjata s historií celého Times Square. Slavná křižovatka světa poprvé slavila příchod nového roku v roce 1904, krátce poté, co se zde přestěhoval deník The New York Times a došlo k přejmenování náměstí z Longacre Square. Během prvních let událost podtrhovaly ohňostroje, nicméně ty byly nakonec zakázány. V roce 1907 pak poprvé obyvatelé New Yorku spatřili klesající kouli – tenkrát ještě vyrobenou z železa a dřeva a vyzdobenou staromódními žárovkami.

Postupem času se koule samozřejmě měnila – z železa (1920) se postupně stal hliník (1955) a nakonec koule dospěla až do současné podoby, kdy má v průměru 3,6 metru, je pokryta 2 688 třpytivými Waterford krystaly, ozářena LED moduly a váží zhruba 5,3 tuny.Další články
Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Jak se vyhnout turistickým pastem, na co nezapomenout, připravíme itinerář a předám vám spusty dalších tipů a rad.
Poslední 4 volné termíny v červnu na téma
Klikni pro více informací
"Jak naplánovat cestu do USA"
Jak se vyhnout turistickým pastem, na co nezapomenout, připravíme itinerář a předám vám spusty dalších tipů a rad.
Poslední 4 volné termíny v červnu na téma
Klikni pro více informací
"Jak naplánovat cestu do USA"
Get our best healthy recipes and nutrition tips straight to your inbox!
Get Healthy Now! Extra Health Updates
Sign Up
Your privacy is important to us