JAK NA MOTELY A HOTELY V USA

autor: Tomáš Pokorný

Po prozkoumání necelé třicítky motelů v USA jsem se rozhodl napsat krátký návod pro ostatní cestovatele, kteří by tuto metodu ubytování chtěli při své cestě po USA využít. Vzhledem k tomu, že mám zkušenosti s pokoji pro čtyři osoby, tak se i většina informací v tomto článku bude týkat pokojů se dvěma postelemi.

Návod je psán za předpokladu, že chceme co nejlepší poměr pohodlí/cena a chceme levné ubytování. Snažil jsem se psát vše z nezaujatého pohledu, ovšem občas se člověk neubrání a nechá se lehce ovlivnit subjektivním dojmem, takže na to berte při čtení ohled.

Motely v USA nabízí většinou pohodlné ubytování a jsou určeny zejména pro ty, kteří v kempech ve stanu spát nechtějí, či jim to jejich trasa po větších městech nedovoluje.

CENA UBYTOVÁNÍ V MOTELU NEBO HOTELU

Za noc v dvoulůžkovém pokoji jsme zaplatili od 60 do 145 dolarů. Cena se samozřejmě odvíjí od lokality a kvality motelu.

Nejdražší ubytování jsme zažili v San Franciscu, následuje New York a Los Angeles, obojí kolem 110 dolarů za noc, v ostatních velkých městech se dá vejít do 100 dolarů a v menších městech průměrně kolem 80 dolarů.

Pozor na tzv. resort fee, který se platí v Las Vegas ve většině velkých hotelů, a to až při příchodu do hotelu a často nebývá nikde zmíněn. Tento poplatek je různý, pohybuje se kolem 15-20 dolarů.

VYBAVENÍ MOTELU NEBO HOTELU

Standardní vybavení pokoje zahrnuje televizi, wifi a koupelnu s toaletou a vanou či sprchou.

Občas se pak setkáte s ledničkou, mikrovlnkou a zřídka i s celou kuchyňskou linkou.

Co se samotného motelu týče, příjemná je například snídaně v ceně, bazén či prádelna.

POSTELE V MOTELU NEBO HOTELU

Nejčastěji narazíte na „double“ a „queen size“ postele, velmi vzácně i na „king size“ postel. Double je nejmenší ze zmíněných, na takovou postel se vejdou dva lidé, ale není zrovna prostorná. Queen je již o poznání vetší a podle našich zkušeností se na ní vyspí celkem pohodlně dva lidé. Největší je pak king size bed, která nabízí opravdu mnoho místa, s trochou obtíží pojme i tři osoby. V tomto článku najde další info o vybavení motelového pokoje.

JAK NAJÍT LEVNÝ MOTEL

Nám se nejvíce osvědčilo používání online databáze Hotels.com (popř. Travelocity.com).

Použití této databáze je velmi jednoduché, lze nastavit i čeština. Existuje i bezplatná stejnojmenná aplikace na Android.

Výsledky hledání lze řadit podle mnoha kritérií, dají se též omezit několika filtry, ale nejčastěji použijete asi „Price – low to high“. Při konečném výběru motelu se orientujte podle hodnocení uživatelů (3 = dobré, 3.5 = velmi dobré, 4 a více = vynikající, pod 3 na vlastní riziko), přihlédnout můžete i k hodnocení TripAdvisoru. Pro důkladnější prozkoumání konkrétního motelu a jeho úskalí a předností lze i pročíst několik recenzí. Samotný motel a jeho vybavení bývá velmi dobře popsáno.

Poté, co si vyberete konkrétní motel, ještě zkontrolujte konečnou cenu pokročením do fáze rezervace, kde se vám v základní ceně přičte daň. Často se totiž dále ještě přičtou různé poplatky, například za více lidí v jednom pokoji, turistický poplatek, příplatek za víkend atd.

Co se týče samotné rezervace, nechám na vás, zda ji uděláte u Hotels.com nebo přímo na stránkách příslušného motelu, obě varianty mají své výhody. Hotels.com stejně jako většina motelů totiž mají své systémy odměn, kdy zpravidla po několika nocích dostanete noc zdarma. Ve většině případů je celkem jedno, zda rezervujete pokoj u Hotels.com či přímo u motelu, ale pokud nastane nějaký problém, např. potřebujete zrušit rezervaci, platba projde dvakrát a je třeba jednou stornovat, bývá jednodušší komunikace přímo s motelem, než s Hotels.com. Ať už se rozhodnete tak či tak, držte se svého rozhodnutí, protože noc zdarma je vždy příjemným ulehčením rozpočtu.

Občas ovšem může být zajímavé rezervaci vůbec neprovádět a místo toho obejít či objet několik motelů v blízkosti a poptat se po cenách, nejednou jsme dostali slevu či nižší cenu, než byla nabízena při rezervaci, ale toto se týká spíše vytížených oblastí s velkou poptávkou po levném ubytování.

Poslední variantou ušetření pár dolarů mohou být slevové kupony, které se dají najít různě u pump či restaurací (téměř vždy jsou k dispozici v řetězci restaurací Denny’s). Občas se stane, že díky kuponu ušetříte na motelu, kam jste měli stejně namířeno. Kupony jsou však zrádné, protože ne vždy vám nabídnou nejlepší cenu a také je občas obsluha odmítne uznat, pokud je například velká poptávka po pokojích, tak většinou nejsou tak ochotni poskytnout slevu.

CHECK-IN/OUT A PLATBA

Ubytovat se v motelu můžete obvykle kolem třetí hodiny odpoledne, občas vás však pustí do pokoje i dříve. Horší je to s opuštěním motelu, tam je třeba být důslednější, zpravidla bývá limit do 11 či do 12 hodin dopoledne. Dle našich zkušeností se často toleruje tak půl hodinky zpoždění při check-outu, ale není to pravidlem. V Las Vegas po nás požadovali poplatek 50 dolarů za pozdní opuštění pokoje, tak jsme tam raději zůstali ještě jednu noc, díky tomu nám pak poplatek odpustili.

Platit se dá kartou či v hotovosti, avšak platba kartou je jako téměř všude jinde preferovaná (výjimkou jsou například čerpací stanice, kde mají raději hotovost a občas nabídnou i výhodnější cenu při platbě „cash“).

HODNOCENÍ VYBRANÝCH ŘETĚZCŮ (OD NEJLEPŠÍHO PO NEJHORŠÍ)

Best Western – ceny zde
Patří mezi luxusnější motely a většinou bude mimo váš rozpočet, občas však budou mít slevu a tehdy je čas po této nabídce skočit a chopit se jí. Jedná se o velmi čistý a velmi dobře vybavený motel s ochotným personálem. Kdykoliv se nám nabídla možnost tam přenocovat za dobrou cenu, tak jsme neváhali.

La Quinta – ceny zde
Řetězec velmi svěžích a čistých motelů, jedny z nejkvalitnějších hotelů v cenově dostupné kategorii. Často mají bazének a najdete je zejména na jihu. Doporučujeme!

Days Inn – ceny zde
Jednoduchý a obyčejný, avšak neobyčejně levný. Právě proto ho řadím takto vysoko, nejlevnější ubytování jsme sehnali třikrát právě v tomto řetězci, přitom motel není nijak špinavý a obsluha je milá.

Super 8 – ceny zde
Dobrý motel za rozumné ceny, často ve velmi výhodných lokacích, kde je konkurence několikrát dražší.

Motel 6 – ceny zde
Obyčejný, avšak zpravidla levný motel. Pozor na přípatky, občas navýší cenu tak, že už nevychází nejlevněji. Pobočky, které jsme navštívili, vypadaly čistě, avšak někdy až trochu moc levně.

Travelodge – ceny zde
Také patří k levnějším motelům, navíc se vyskytují i v lukrativních oblastech, kde bývají jedinou alternativou luxusních hotelů.

Econo Lodge – ceny zde
Ceny bývají velmi nízké, ovšem vybavení tomu odpovídá. Levný a velmi průměrný řetězec motelů.

Tip na motel v New Yorku

Na konec jeden konkrétní tip a to na příjemný motel v New Yorku, který najdete pod jménem „SUPER 8 NORTH BERGEN“. Nachází se kousek za New Yorkem ve městě North Bergen, NJ – mapa zde. Cena za pokoj se řadí mezi nejlevnější v oblasti New Yorku, snídaně dodá trochu potřebné energie a přímo od motelu jezdí shuttle bus, který vás za tři dolary a něco kolem půl hodinky času doveze až do centra na Manhattan.

autor: Tomáš Pokorný

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa