Generál Norman Schwarzkopf a válka v Zálivu

Vrchním velitelem koaličních sil během války v Zálivu v letech 1990-1991 byl generál Norman Schwarzkopf, známý také jako “Bouřlivý Norman”. Jako velitel spojeneckých sil vedl operace Pouštní štít a Pouštní bouře proti iráckým silám Saddáma Husajna, které v srpnu 1990 napadly a okupovaly Kuvajt.

Generál Schwarzkopf, veterán vietnamské války a absolvent vojenské akademie West Point, byl známý pro svou přímou povahu a schopnost efektivně komunikovat s médii. Jeho vedení během války v Zálivu je často citováno jako klíčový faktor v rychlém a úspěšném výsledku konfliktu. Pod jeho velením koalice provedla masivní leteckou kampaň, následovanou krátkou, ale intenzivní pozemní ofenzívou, která osvobodila Kuvajt a vyhnala irácké síly zpět do Iráku.

Schwarzkopfův přístup k vedení a taktice byl charakterizován jako kombinace tradičního vojenského myšlení a inovativního použití moderních technologií, zejména v oblasti leteckého a satelitního průzkumu. Jeho schopnost koordinovat a řídit rozsáhlou koalici různorodých zemí a vojenských sil byla rovněž klíčová pro úspěch operace.

Po válce v Zálivu se generál Schwarzkopf stal národním hrdinou ve Spojených státech a jeho vedení bylo široce oslavováno. Jeho memoáry, nazvané “It Doesn’t Take a Hero“, poskytují hluboký vhled do jeho života, kariéry a rozhodnutí během konfliktu. Jeho odkaz jako jednoho z předních vojenských vůdců své doby zůstává významný.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa