STANOVÁNÍ NA HAVAJI

Autor článku: Jana Dvořáková

V dubnu 2014 jsme stanovali tři neděle na třech Havajských ostrovech – Kauai, Maui a Big Island Hawaii. Záměrně jsme se vyhnuli Oahu, kde jsme kdysi už byli a na náš vkus je moc civilizovaný. Na všech třech Havajských ostrovech jsme si vždy po příletu půjčili auto ve Thrifty, to jsme měli už předem rezervováno z Prahy, rovněž tak letenky z ostrova na ostrov a zpět do Los Angeles. Velmi se nám líbil přelet z Maui na Big Island Hawaii společností Mokulele Airlines.

Havajské ostrovy
Havajské ostrovy

Všechny níže uvedené kempy měli záchody, sprchy se studenou vodou, ale vzhledem k teplému podnebí to nevadilo.

Nepopisuji zajímavá místa, která si každý lehce najde v průvodcích, jen jsem napsala pár zajímavostí ke stanování.

Na Hawaii jsme se stravovali občas v nějaké malé restauraci nebo koupili jídlo a výborné kafe např ve Foodlandu. Věci na stanování jsme měli z domova, ale je i možno koupit vše ve Walmartu, např stan 2,10×2,10 stál 36 dolarů.

OSTROV KAUAI

Stanovali jsme v těchto kempech:

  • Anini Beach – 6 dolarů/noc,povolení třeba získat v Permit Office ve městě Lihue, camp u dlouhé pláže
  • Salt Pond Beach – 6 dolarů/noc,povolení třeba získat v Permit Office ve městě Lihue, tato pláž je velmi větrná, ale s krásným koupáním
  • Polihale – na tuto pláž možno zařídit permit přes internet z domova za 6 dolarů/noc , stanovat se dá na několik km dlouhé pláži, kde neprší, musí se na tuto pláž jet cca 8 km neasfaltovanou cestou, půjčovny toto nedovolují, ale jeli jsme velmi opatrně a pomalu, těch 8 km nám trvalo 40 minut, ale pláž a to, že je tam velmi málo lidí, stojí zato.
  • Kokee State Park – 8 dolarů/noc, možno zařídit z domova přes internet, camp je ve vyšší nadmořské výšce, takže v noci bylo jen +8, ale přes den horko.

Na Kauai je mnoho krásných míst k vidění, které si každý může najít v průvodcích, jedna zajímavost je množství volně žijící drůběže, která se dostala do přírody po hurikánu v roce 1992. Běhají opravdu všude.

Havajské ostrovy
Havajské ostrovy

OSTROV MAUI

  • Kanaha Beach u letiště blízko města Kahului, 8 dolarů/noc, povolení třeba získat v Permitt Office v Kahului
  • Hosmer Grove camp – Haleakala National Park, pokud má cestovatel Annual Pass , tak stanování zdarma, max 3 noci, tento kemp jediný neměl sprchy, ale tekoucí voda byla
  • Wainapanapa State Park – 18 dolarů/noc, možno zařídit povolení z Prahy
Havajské ostrovy
Havajské ostrovy

BIG ISLAND HAWAII

  • Volcano National Park/Kilauela – 15 dolarů na noc, platí se v office poblíž kempu
  • Kalopa State Park – State Recreational Area – 18 dolarů/noc, povolení možno získat přes internet, kemp asi 5 km od hlavní silnice, málo užívaný, jen my a jeden další stan, zajímavost: po celou noc nádherné zvuky z okolí – rain forest, kvákání žab atd.
Havajské ostrovy
Havajské ostrovy

Autorem článku je Jana Dvořáková. Pro další dotazy týkající se cestování po Havaji můžete Janu kontaktovat na tomto emailu: jana413@seznam.cz


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button