Yellowstone národní park

Posted by
Yellowstone národní parkNárodní park Yellowstone je jeden z nejstarších parků v USA. Rozprostírá se na území tří států - Wyoming, Montana a Idaho. Jeho srdce je vulkanického původu, které leží ve výšce 2 438 m. Najdete zde přes 10 000 horkých pramenů a gejzírů, které tvoří více než polovinu z celkového počtu po celém světě.

Kromě geotermální "show", které Yellowstone nabízí, tu najdete hluboké lesy, do nebes tyčící se vrcholky hor a hluboké říční kaňony s působivými vodopády. Okružní jízda ve tvaru osmičky, v celkové délce 280 km, zvaná Grand Loop Road vás zavede k hlavním turisticky zajímavým místům.

Yellowstone národní park

Hlavní turistická místa v Yellowstone národní park

Yellowstone národní park

gejzír Old Faithful (starý věrný)

Old Faithful je ikonou národního parku Yellowstone a jméno dostal podle pravidelně se opakujícího cyklu erupcí, a to zhruba každých 90 minut. Erupce trvající 2 až 5 minut vystřikuje vodu a páru do výšky 36 - 55 metrů v množství až 32 000 litrů. Tuto podívanou můžete sledovat z laviček, které jsou umístěny v půlkruhu okolo gejzíru.

Yellowstone národní park

Grand Prismatic Spring

Yellowstone národní park113 metrů široké jezírko najdete poblíž gejzíru Old Faithful. Duhově zbarvená linie břehů je jedna z nejznámějších na světě.

Yellowstone národní park

Morning Glory Pool

Jedná se o oblíbené místo návštěvníků parku, které najdete nedaleko gejzíru Old Faithful (č. 1) - trasa zde. Jezírko díky své barevnosti dostalo své jméno podle květiny. Bohužel se stalo obětí vandalismu. Lidé do jezírka naházeli doslova tuny mincí, odpadků, kamenů a dřeva. To ovlivnilo cirkulaci vody a urychlilo její chladnutí, což způsobilo, že oranžové a žluté bakterie, které se dříve nacházeli pouze u okraje, se rozšířili i k jeho středu.

Yellowstone národní park

Mammonth Hot Springs

Toto místo je často přirovnáváno ke světoznámé Pamukkale v Turecku. Stovky bublajících pramenů s horkou na minerály bohatou vodou, zde vytvořily barevná jezírka z travertinu a zformovala se do kaskád. Voda tak postupně protéká a vytváří mimořádnou atmosféru.

Yellowstone národní park

Grand Canyon of Yellowstone

Yellowstone národní parkŘeka Yellowstone, která protíná park od severu na jih vyhloubila 32 km dlouhý kaňon ve žlutě a oranžově zabarvené hornině. Pro svou podobnost s Grand Canyonem v Arizoně dostal i tento kaňon toto jméno s přívlastkem "of Yellowstone", tedy yellowstonský Grand Canyon.

Kaňon je místy hluboký až 450 m a nabídne vám jedny z nejpůsobivějších vyhlídek národního parku Yellowstone. Dechberoucí vodopád Lower Waterfalls (na snímku) padá do hloubky necelých 94 m a svou výškou přesahuje dvakrát Niagarské vodopády.


Počasí v Yellowstone parku

Počasí bývá v Yellowstone parku nevyzpytatelné. Z celkového roku jsou teploty pod nulou po dobu 9 měsíců a velmi intenzivně zde sněží. Naopak v červenci se teploty pohybují v v příjemném rozmezí 20 až 26 stupňů.

Vzhledem k velkému počtu turistů se jako nejvhodnější doba pro návštěvu Yellowstone národního parku jeví jaro a podzim, kdy je návštěvníků podstatně méně a silnice nejsou tak ucpané. Navíc v tomto období mají lesní porosty hezčí barvy.

Mapa a GPS souřadnice ke stažení

Itinerář Yellowstone park

Zde si můžete stáhnout mapu Yellowstone parku. Mapa je ve formátu PDF a lze ji vytisknout až do formátu A3.

Yellowstonský národní park je rozsáhlé území, proto se hodí itinerář do GPS navigace, který vám níže nabízíme ke stažení v několika formátech. Jedná se pouze o návrh cesty po parku a je možno si jí upravit dle vašich priorit. Tento itinerář obsahuje TOP místa a vyhlídky, např. gejzír Old Faitful, vodopády v Grand Canyon of Yellowstone atd. Na začátku cesty se můžete ještě najíst v McDonalds ve městě Yellostone West (v itineráři zařazeno na začátek). Jednodenní výlet po Yellowstonu pokračuje jízdou podél pohoří Grand Teton a končí ve městě Jacskon, kde se můžete ubytovat. Věřte tomu, že pořádný nocleh po celodenním cestování více než uvítáte.

Náš tým má v Jackson vyzkoušený Motel 6, který je zrenovovaný a cenově nejvýhodnější. Samozřejmě zde najdete i další ubytování například Super 8. Doporučujeme si ubytování zarezervovat dopředu, a to i několik týdnů. Velmi často tu bývá veškerá ubytovací kapacita rychle vyprodána a vy pak budete nuceni sáhnout po drahém hotelu, takže nocleh nenechávejte náhodě.

Pokud máte na Yellowstone pouze jeden den a nemáte dostatek času, tak zauvažujte o vynechání Mammoth Hot Springs (č. 4 na obrázku výše), které jsou až na severu parku, ušetříte tak 2 - 3 hodiny.

Zde si můžete stáhnout itinerář cesty do GPS navigace. Rychlejší varianta vede z Yellowstonu do města Jackson po hlavní silnici. Pomalejší varianta vás zavede blíže k pohoří Grand Teton. Soubor uložte kliknutím pravým tlačítkem myši na vybraný itinerář a zvolte "Uložit odkaz jako...".

Pomalejší varianta

Rychlejší varianta

Ubytování v Yellowstonském národním parku

Ubytování v Yellowstone národní park

Ubytování přímo v parku bývá problematické. Velký počet turistů, který Yellowstone národní park navštíví, často kompletně zaplní všechny volné kapacity a je nutné provádět rezervaci dlouho dopředu. Vzhledem k zájmu turistů jsou i ceny za ubytování v parku Yellowstone poněkud vyšší.

Zvěř v Yellowstone národní park

Yellowstone národní parkV parku Yellowstone určitě narazíte na bizony, kterých je tu přes 3 000. Jejich pohyb není v parku Yellowstone nijak regulován, a proto vás nesmí zarazit, že si budou v klidu přecházet přes silnici a vy budete muset počkat. Bizony nijak neprovokujte ani se nesnažte s nimi přijít do bližšího kontaktu, mohou být nebezpeční. To ostatně platí o dalších obyvatelích parku Yellowstone, jako jsou například medvědi, laně a jeleni. U medvědů buďte obzvláště obezřetní.

Získávejte ZDARMA informace do vašeho e-mailu

  • Novinky na webu a zajímavosti ze světa cestování po Americe.
  • Rady, tipy a upozornění pro cestu do USA.
  • Zasílání novinek můžete kdykoli zrušit.
  • Tým webu CestovánípoUSA.cz bere ochranu vaší e-mailové adresy
    velmi vážně, a proto jí neposkytne žádným dalším osobám nebo společnostem.
  • Podívejte se na předchozí newslettery.


TISKNĚTE A SDÍLEJTE S PŘÁTELI

pošlete stránku přátelům
sdílejte stránku s přáteli na Facebooku
sdílejte na Google +1
sdílejte na Twitter
vytiskněte si stránku
pošlete přes Gmail

PODPOŘTE NÁŠ TÝM

Náš tým


Pomohly vám naše stránky při plánování cesty do Ameriky? Doporučte náš web malým odkazem na vašich stránkách nebo bloqu. Děkujeme!