Jak v USA řídit auto s automatickou převodovkou

Ve většině případů při zapůjčení auta v USA narazíte na automatickou převodovku. Pokud s jejím používáním nemáte zkušenosti, budou se vám hodit následující řádky.

Chybí vám jeden pedál pod volantem? To je v pořádku!

Nepropadejte panice, když zjistíte, že vám v zapůjčeném autě chybí pedál spojky. Pod volantem najdete pouze dva pedály - brzdu a plyn. Abyste je oba nesešlápli najednou, používejte k jejich ovládání pouze jednu nohu. Na to si dejte pozor.

Při první jízdě v autě s automatickou převodovkou budete mít stále potřebu sešlapovat pedál spojky a řadit neexistující řadící pákou. Každým vašim sáhnutím do prázdna připravíte pobavení pro osazenstvo auta. Nebojte, během pár minut si na automat zvyknete.

Řadící páka

řadící pákaV autě řadící páku najdete, ale její funkci je naprosto odlišná od té, kterou znáte z aut bez automatiky.

Podle typu auta najdete řadící páku buď na místě mezi sedadly, tak jak to známe z našich aut, nebo vedle volantu.

Některé řadící páky mají tzv. palcovou pojistku (viz obrázek). Abyste mohli s pákou pohybovat musí být tato pojistka stlačena.

 • "P" - parkovací poloha - tuto pozici zařaďte v případě, že je auto v klidu. Abyste mohli přeřadit z polohy "P", musí být u některých typů řídících pák klíček v zapalování otočen do polohy "ON". Pokud chcete vytáhnout klíček ze zapalování musí být řídící páka v pozici "P". Tuto pozici nepoužívejte místo ruční brzdy. Při zaparkování auta použijte ruční brzdu a zařaďte "P". Jedno velké POZOR! Když přeřazujete z "P" do jiné pozice, mějte sešlápnutý pedál brzdy. V opačném případě se můžete nečekaně rozjet a způsobit škodu nebo i někoho zranit.
 • "R" - zpátečka
 • "N" - neutrál
 • "D" - jízda - jedná se o pozici, kterou budete nejčastěji používat. Auto bude automaticky řadit dle aktuální rychlosti auta.
 • "F" - jednička - při zařazení této pozice můžete brzdit motorem, což vám pomůže při sjíždění z kopců. Obvykle platí, že byste v této pozici neměli jezdit rychleji než 45 km/h (29 mil).Získávejte ZDARMA informace do vašeho e-mailu

 • Novinky na webu a zajímavosti ze světa cestování po Americe.
 • Rady, tipy a upozornění pro cestu do USA.
 • Zasílání novinek můžete kdykoli zrušit.
 • Tým webu CestovánípoUSA.cz bere ochranu vaší e-mailové adresy
  velmi vážně, a proto jí neposkytne žádným dalším osobám nebo společnostem.
 • Podívejte se na předchozí newslettery.


TISKNĚTE A SDÍLEJTE S PŘÁTELI

pošlete stránku přátelům
sdílejte stránku s přáteli na Facebooku
sdílejte na Google +1
sdílejte na Twitter
vytiskněte si stránku
pošlete přes Gmail

PODPOŘTE NÁŠ TÝM

Náš tým


Pomohly vám naše stránky při plánování cesty do Ameriky? Doporučte náš web malým odkazem na vašich stránkách nebo bloqu. Děkujeme!