NOVINKA - bílý neimigrační formulář VISA WAIVER (I-94)

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost USA ruší povinnost vyplňovat příletový/odletový formulář (označení I-94W Nonimmigration Visa Waiver Arrival/Departure Record) pro pasažéry cestující v rámci Programu bezvízového styku (Visa Waiver Program, VWP), do kterého patří i čeští občané.

"Bezvízový program zajištuje bezpečné a bezproblémové cestování občanům ze zemí participujících v tomto programu," řekla ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová. "Zrušení formulářů I-94W je dalším krokem, kdy se technologie více zapojují do zvýšení bezpečnosti a pohodlí návštěvníků a také lépe chrání citlivé údaje," dodala ministryně Napolitanová.

Cestující budou nyní zadávat své základní údaje a informace o svém cestě pouze prostřednictvím Elektronického systému cestovní autorizace (ESTA), a to ještě před cestou to Spojených států. Omezí se tak zbytečné úkony a zvýší se také ochrana citlivých osobních údajů, protože americká Celní a pohraniční stráž (U.S. Customs and Border Protection, CBP) shromažďuje údaje z ESTA na zabezpečných serverech.

CBP doporučuje, aby cestující do USA zažádali o autorizaci ESTA hned, jak začnou svou cestu plánovat. Žádost o autorizaci ESTA se může odeslat kdykoli před začátkem samotné cesty a po schválení je autorizace platná dva roky anebe do konce platnosti cestovního pasu (podle toho, co nastane dřív).

Všichni návštěvníci, kteří cestují do USA na platná víza, tzn. nemají biometrický pas a nevyplňují žádost ESTA, mají stále povinnost vyplnit imigrační formulář (I-94).

Všichni cestující směřijící do USA bez ohledu na to, zda jedou na registraci ESTA nebo na vízum, musí vyplnit formulář Celní deklarace (CBP form 6059B) - modrý formulář (text viz níže).

Jak vyplnit formuláře v letadle do Ameriky

Na palubě letadla dostanete od letušek před přistáním v USA k vyplnění jeden, případně dva formuláře:

  • celní prohlášení - Customs Declaration (modrý formulář) - vyplňuje se pouze jeden formulář za celou rodinu
  • neimigrační víza (bílý formulář) - Tento formulář označovaný jako VISA WAIVER I-94 vyplňují pouze cestující, kteří cestují na platná víza udělená na americké ambasádě (studijní pobyty, pobyty delší než 90 dnů atd.). Pokud cestujete jako turisté s délkou pobytu maximálně do 90 dnů, máte biometrický pas a registrovali se v systému ESTA, tak tento formulář nevyplňujete.

TIP: Na palubu letadla si vemte s sebou propisovací tužku.

Zde nebo v sekci "Stáhněte si" si můžete stáhnout Průvodce vyplněním formuláři, který si můžete po vytištění složit do menšího formátu a vzít si ho s sebou na palubu letadla do Ameriky.

Stejně jako při internetové registraci ESTA, kterou musíte před odletem do USA projít, tak i při vyplňování formuláře Celní prohlášení a formuláře neimigračního víza - Visa Waiver dbejte pravidla - mluvte pravdu, pravdu a nic víc než pravdu. Lhaní do dotazníků či jiných úředních listin je v USA považováno za trestný čin a může se vám to hrubě vymstít.

Související stránky:
Jak vyplnit formulář Celní prohlášení
Jak vyplnit neimigračního formuláře VISA WAIVER
Průvodce vyplněním formulářů - ke staženíZískávejte ZDARMA informace do vašeho e-mailu

  • Novinky na webu a zajímavosti ze světa cestování po Americe.
  • Rady, tipy a upozornění pro cestu do USA.
  • Zasílání novinek můžete kdykoli zrušit.
  • Tým webu CestovánípoUSA.cz bere ochranu vaší e-mailové adresy
    velmi vážně, a proto jí neposkytne žádným dalším osobám nebo společnostem.
  • Podívejte se na předchozí newslettery.


TISKNĚTE A SDÍLEJTE S PŘÁTELI

pošlete stránku přátelům
sdílejte stránku s přáteli na Facebooku
sdílejte na Google +1
sdílejte na Twitter
vytiskněte si stránku
pošlete přes Gmail

PODPOŘTE NÁŠ TÝM

Náš tým


Pomohly vám naše stránky při plánování cesty do Ameriky? Doporučte náš web malým odkazem na vašich stránkách nebo bloqu. Děkujeme!