Dovoz potravin do USA

Mohu jako turista dovézt do USA salám, ovoce, sýry a další potraviny? Na tuto otázku hledá odpověď mnoho turistů mířících do USA. Pokusili jsme se dát dohromady informace, které vám dovoz potravin do USA aspoň trochu objasní.

Pozor! Nepřiznáním dovozu potravin se vystavujete pokutě až 10 000 dolarů.

Pozor

Nezapomeňte, že i taková nedojedená svačina z letadla, kterou si při cestě do Ameriky schováte do baťůžku na horší časy, se považuje za dovoz potravin, a takové zapomenuté jablko by vás mohlo stát přinejmenším pokárání od úředníka.

Ačkoli je možné do Ameriky vybrané potraviny dovážet, sami doporučujeme tak nečinit.

mezera Dovoz ovoce do USA

Ovoce a zelenina dovoz do USA

Dovoz většiny druhů ovoce a zeleniny je buď zakázán nebo úřady vyžadují dovozní povolení. Opatření je zavedeno zejména kvůli omezení šíření škůdců.


mezera Dovoz uzenin do USA

Masné výrobky, salám, paštiky a uzeniny dovoz do USA

Dovoz masa (včetně drůbežího) a výrobků z nich je zakázán, a to včetně konzerv, soleného nebo sušeného masa (klobásy, konzervované maso, uzeniny apod.). Přísný zákaz dovozu se vztahuje i na různé trvanlivé salámy typu poličan apod. Salámy nesmí být ani ve svačině na cestu!


mezera Dovoz pečiva do USA

Pečivo a sladkosti dovoz do USA

Pečivo (chléb, obiloviny, sušenky, koláče, sladkosti, čokoláda atd.) jsou obecně přípustné.


mezera Dovoz rýže do USA

Rýže, nudle a mouka dovoz do USA

Nudle, které neobsahují maso nebo vejce je možné do USA dovézt. Dovoz suché rýže (rýže, rýže basmati, hnědá rýže, loupaná rýže, leštěná rýže, rýžová mouka a další výrobky z rýže) a pšeničná nebo ovesná mouka je rovněž bez problému.


mezera Dovoz sýrů do USA

Mléčné výrobky dovoz do USA

Tvrdé sýry jako je parmezán nebo čedar jsou obecně přípustné, měkké sýry, jako sýr ve vodě (ricotta, feta, atd.) a měkký tvaroh dovážet nelze. Žádný ze sýrů nesmí obsahovat maso nebo salámy.


mezera Dovoz koření do USA

Koření dovoz do USA

Koření, jako je olej, ocet, hořčice, kečup, nakládaná zelenina, sirup, med, želé, marmelády, atd., jsou obecně přípustné, pokud neobsahují masné výrobky.


mezera Dovoz instantních nápojů do USA

Práškové nápoje dovoz do USA

Práškové nápoje musí být uzavřeny v originálních obalech s látkami uvedenými v angličtině.


mezera Dovoz kávy a čaje do USA

Káva, čaj dovoz do USA

Dovoz kávy a čaje do USA není omezen. Zákaz se týká pouze čajů, které obsahuje ovoce, příp. listy zeleniny nebo semena, a to včetně citrusových listů.


mezera Dovoz alkoholu do USA

Alkohol dovoz do USA

Častá otázka je: Kolik alkoholu si můžu vzít do USA? Obecně platí, že do USA můžete dovézt jeden litr alkoholu na jednu osobu. Na dovoz alkoholu do USA se vztahuje clo, jehož výše se řídí druhem alkoholu. Clo se také vztahuje na alkohol zakoupený v duty-free obchodech.

Osoby mladší 21 let nesmí alkohol do USA dovážet, a to ani v případě, že se jedná o dárek.


mezera

Výše uvedené informace slouží pouze pro orientaci. V případě změny epidemiologické situace (různé epidemie chřipky apod.) nebo pokud dojde k šíření nějakého škůdce, mohou být pravidla pro dovoz potravin do USA bez ohlášení měněny!!!

Rada na závěr

Ceny potravin v USA jsou pro české turisty srovnatelné s cenami u nás nebo mírně vyšší, a pokud není nějaký závažný důvod pro jejich dovoz na americké území, tak raději potraviny do kufrů ani příručních zavazadel nedávejte. Vyhnete se tím případným nepříjemnostem na letišti. Ti z vás, kteří v Americe nevydrží bez českých sušenek a bonbónů stejně jako náš tým, tak si můžete nějaký ten kousek do zavazadla přibalit, ale všeho s mírou. My to tak děláme vždy a zatím bez problémů.

Další informace